Transcripts and Exhibits

Part I: Community Hearings

Whitehorse, Yukon - May 31, 2017- June 1, 2017

Day 1

May 30, 2017

Witnesses

Frances Neumann, Darla-Jean Lindstrom & Tracy Camilleri (Mary Johns) May Bolton, Ivan Bolton, Dennis Shorty, Marilyn Shorty, Yvonne Shorty, Crystal Bolton (Elsie Shorty) Ann Szabo, Terri Szabo, Annette Eikland (May Stewart) Cindy Allen & Cathy Doctor (Marie-Adele Doctor)

Day 2

May 31, 2017

Witnesses

Starr Drynock, Norman Drynock (Deborah Evangeline Edwards) Edna Deerunner (Annie Dick) Bella Bresse, Pamela Blanchard, Toni Blanchard & Logan Blanchard (Evangeline Kris Billy) Dorothy Hayes (Elsie Tippett, Rose Boya, Angel Carlick, Wendy Carlick) Diane Lilley, Florence Washpan, Joy O’Brien (Tina Washpan)

Day 3

June 1, 2017

Witnesses

cindy Allen & Cathy Doctor (Marie-Adele Doctor) Ann Maje Raider, Cecilia Gobeil & Mary Charlie (Tootsie Charlie) Joan Jack, Greta Jack, Bryan Jack, Lorraine Dawson, Heather Allen, Allan, Jane Anne Carver (Barbara Jack) Gina Gill William Carlick (Angel Carlick & Wendy Carlick)

Smithers, British Columbia - September 26-28, 2017

Day 1

September 26, 2017

Witnesses

Vicki Hill, (Mary Jane Hill) Tom Chipman, Lorna Brown, Gladys Radek, Agnes Chipman & Stephanie Radek (Tamara Chipman) Vivian Tom (Destiny Tom)

Day 1

September 26, 2017

Witnesses

Jocelyn Koller (Doreen Jack)

Day 2

September 27, 2017

Witnesses

Marlene Jack (Missing Jack Family) "Na Aksa Gyilak'yoo School (Kitsumkalum First Nation) & Mob Bounce Ms. Biilts’ik Colleen Austin, Annalee Parker, Madison Seymour, Megan Christiansen, Elijah Stephens, Linda Spencer, Christine Derrick, Christopher Spencer, Alyson Guno, Larry Derrick, Melynee McDames, Autumn Vinson Mob Bounce: Travis Hebert and Craig Edes " Claudia Williams & Garry Kerr (Alberta Williams) Ted Morris & Laura Morris (Pauline Morris)

Day 2

September 27, 2017

Witnesses

Rhonda Lee McIsaac Rachelle Wilson (Ramona Wilson) Roddy, Violet, Winnie Sampare (Jean Virginia Sampare)

Day 3

September 28, 2017

Witnesses

Shari Murdock & Greg Murdock (Jacqueline Murdock) Norman Williams, Herbert William, Lucy Smith & Rita Makowski (Mary Beverly Williams & Olivia Williams)

Winnipeg, Manitoba - October 16-20, 2017

Day 1

October 16, 2017

Witnesses

Joan Winning, Isabel Winning & Stephanie Daniels (Nicole Ashley Daniels) Betty Rourke, Mike Rourke, Lorna Sinclair, Elora Sinclair, Kim McPherson, Gerri Pangman & Pierre Ducharme (Jennifer Glenna Johnston, Jennifer McPherson & Myrna Letandre) - Part 1 of 2 Rachel & Matthew Willan

Day 2

October 17, 2017

Witnesses

Alaya McIvor, Sheryl McIvor & Justine Strong (Roberta McIvor) "Community Initiatives Panel - Indigenous Determinants of Wellbeing Leona Starr and Leah Gazan" Barbara Houle, Sharon Houle & Alexis (Cherisse Houle) Betty Rourke, Mike Rourke, Lorna Sinclair, Elora Sinclair, Kim McPherson, Gerri Pangman, Pierre Ducharme (Jennifer Glenna Johnston, Jennifer McPherson & Myrna Letandre) - Part 2 of 2

Day 3

October 18, 2017

Witnesses

Darlene Clarke, Jade Frost & Courtney Bear, Cheryl Alexander (Kim Clarke) Fallon Farinacci & Ken Boden (Sherry and Maurice Paul) Bernadette Sumner (Amanda Cook)

Day 3

October 18, 2017

Witnesses

Earl Morrisseau (Glenda Morrisseau)

Day 4

October 19, 2017

Witnesses

Alaya McIvor and Rachel Willan Erin Houle, Gertrude Flett, Lisa Houle, Sonny Podolaniuk (Eileen Mary Roulette nee Houle) Jenny Lay (Linda Bighetty)

Day 4

October 19, 2017

Witnesses

Tim Henderson (Marjorie Henderson) Cecil James, Sharon James & Grace Campbell (Shirley James, Noella Belanger, Kinew James)

Day 5

October 20, 2017

Witnesses

Bernice Catcheway, Wilfred Catcheway, Mary Starr, Tamara Sanderson and Willie Starr (Jennifer Catcheway) Public Sharing Circle: Marie Annharte Baker, Vernon Mann, Melissa Cook, Sue Caribou, Forrest Funmaker (Marie Baker, Tanya Nepinak)

Day 5

October 20, 2017

Witnesses

Annie Bowkett

Membertou, Nova Scotia - October 30- November 1, 2017

Day 1

October 30, 2017

Witnesses

Clayton Saunders, Audrey Saunders, Delilah Saunders, Miriam Saunders, Paula Saunders (Loretta Saunders) Monique Fong Howe Rebecca Moore

Day 2

October 31, 2017

Witnesses

Cheryl Maloney, Deveron Paul, Candice Sylliboy (Victoria Paul) Darlene Gilbert Natalie Gloade (Nora Bernard) Becky Michelin (Deidre Michelin) Georgina Doucette and Joe Michael (Kate Michael and Tradina Marshall)

Day 3

November 1, 2017

Witnesses

Robert Pictou Sr, Robert Pictou Jr, Anges Gould, Francis Pictou, Marie Pictou (Virginia Sue Pictou Noyes) Vanessa Brooks (Tanya Brooks)

Edmonton, Alberta - November 7-9, 2017

Day 1

November 7, 2017

Witnesses

Paul Tuccaro and Judy Cardinal (Amber Tuccaro) Carol Bear (Mary Emily Bear) Stephanie Harpe (Ruby Anne McDonald)

Day 1

November 7, 2017

Witnesses

Gayle Graham and Elaine Dreaver (Catherine Linda Dreaver) Melanie Dene (Shelly Tannis Dene)

Day 2

November 8, 2017

Witnesses

Virginia Littlewolfe-Hunter Nancy Chalifoux, Adele Willier, Danette Petie Chalifoux (Elizabeth Angeline Willier) Connie Francis, Mary Francis, Henry Francis, Lane Francis, Lance Francis (Lori Lee Francis) Nicole Weesemat and Keanu Gladue (Gloria Gladue)

Day 2

November 8, 2017

Witnesses

Ricki Munro (Linda May Scott) Adrienne Boostrom, Wilbert Alook (Elaine Frieda Alook) Marilyn Buffalo (Brenda Poundmaker)

Day 3

November 9, 2017

Witnesses

Vanessa Corado and Muriel Whiteman (Freeda Alvina Whiteman, Brandy Wesaquate, Ashley Young) Joanne Ahenakew (Laura Ann Ahenakew and Bernadette Ahenakew)

Day 3

November 9, 2017

Witnesses

Edward Lavallee, Daniel Powder, Roxanne Roan (Madeline Margaret Gignac) Lorna Martin, Gail Kreiser Leech, Sharon Patterson, Brenda St. Savard, Joyce Eagle, Arlene Pearson (Mary Jean Kreiser nee St. Savard) Berna Barore (Ruth Nora Cocks)

Saskatoon, Saskatchewan - November 21-23, 2017

Day 1

November 21, 2017

Witnesses

Delores Stevenson, Laura Apooch (Nadine Machiskinic) Pernell Ballantyne, Margaret Doucette, Dionne Doucette, Doreen Warren, Trent Doucette, Shirley Henderson, Conrad Burns (Monica Burns) Lance Stone, Everett Stone, Sonia Bear (Sylvia Stone)

Day 1

November 21, 2017

Witnesses

Gwenda Yuzicappi & Leslie Maple (Amber Redman) Leslie Kennedy, Sheila Kennedy, Raylene Kennedy (Candace Opekokew) Connie Littlewolfe, Linda Young, Gord Schreyer, Nahanni Olson (Jarita Naistus)

Day 2

November 22, 2017

Witnesses

Myrna LaPlante, Lynda Johnny-Silverfox, Mary LaPlante, Crystal Fafard (Emily Osmond LaPlante) Barbara Badger and Sheila Ledoux (Shelley Napope) Brenda Forseth (Geraldine Hanna)

Day 2

November 22, 2017

Witnesses

Maxine Goforth, Shayleen Goforth (Kelly Goforth & Baby June Goforth)

Day 3

November 23, 2017

Witnesses

Marilyn Wapass (Maxine Grace Wapass)

Day 3

November 23, 2017

Witnesses

Eva Potts and Percy Potts (Misty Faith Potts) Carol Wolfe, Josephine Longneck, Brenda O'Neill & Dorthea Swiftwolfe (Karina Bethania Wolfe) Danielle Ewenin, Lillian Piapot, Mona Woodward & Debbie Green (Eleanor "Laney" Theresa Ewenin)

Maliotenam, Quebec - November 27- December 1, 2017

Day 1

November 27, 2017

Witnesses

Viviane Echaquan et Armand Echaquan (Laureanna Echaquan) Déborah Einish Gilberte Vachon et Andrée Vachon (Adèle Vachon Bellefleur) Lise Jourdain

Day 1

November 27, 2017

Witnesses

Viviane Echaquan et Armand Echaquan (Laureanna Echaquan) Déborah Einish Gilberte Vachon et Andrée Vachon (Adèle Vachon Bellefleur) Lise Jourdain

Day 2

November 28, 2017

Witnesses

Denise Fontaine, Edmond Jourdain, Jeanne d'Arc Vollant (Anne-Marie Jourdain) Jérôme Mesténapéo, Agnes Poker, Charles Mark, Christine Lalo, Mary Mark, Thérèse Lalo et Alice Lalo Tenegan (Monique Mesténapéo, Kathleen Mesténapéo, Micheline Mark, Patrick Mark, Chantal Mark, Robert Lalo et Alice Mesténapéo Tenegan)

Day 3

November 29, 2017

Witnesses

Ambroise Mark, Noëlla Mark, Simone Bellefleur, Rachel Mark (Madeleine Mesténapéo) Germaine Mestanapeo Jeannette Pilot

Day 4

November 30, 2017

Witnesses

Anastasia Nollin (Kimberly Nolin-Napess) Sylvanne Bellefleur Yvette Bellefleur Jenny Régis

Day 4

November 30, 2017

Witnesses

Caroline Einish

Day 5

December 1, 2017

Witnesses

Elizabeth Mameanskum et Alma Mameanskum (Alma Dominique, Diane Mameanskum, Esther Tooma et Charlotte Mameanskum) Lucie Sandy et Gloria Sandy (Alicia Sandy)

Day 5

December 1, 2017

Witnesses

Elizabeth Mameanskum et Alma Mameanskum (Alma Dominique, Diane Mameanskum, Esther Tooma et Charlotte Mameanskum) Lucie Sandy et Gloria Sandy (Alicia Sandy)

Day 5

December 1, 2017

Witnesses

Elizabeth Mameanskum et Alma Mameanskum (Alma Dominique, Diane Mameanskum, Esther Tooma et Charlotte Mameanskum) Lucie Sandy et Gloria Sandy (Alicia Sandy)

Thunder Bay, Ontario - December 4-6, 2017

Day 1

December 4, 2017

Witnesses

Anita Ross (Delaine Copenace) Crystal Davey (Ruby Hardy Galloway) Carol Quagon, Mary Natawance, Bonnie Shapwaykeesic, Diane Geissler, Chief Janice Henderson, James Henderson, Micah Henderson, Raven Kasper, Jody Kabatay & Stewart Henderson, (Edith Quagon, Kathleen McGinnis, Sarah Mason)

Day 2

December 5, 2017

Witnesses

Lillian Southwind, Candace Panacheese, Ina Commanda (Viola Isabel Panacheese) Vicki Loon, Mary Skunk, Glenda Skunk, Melissa Skunk & Chief Connie McKay (Sarah Skunk) Charlotte Murray (Verna Patricia Sturgeon-Giddy)

Day 2

December 5, 2017

Witnesses

Claudine (Cee Jai) Julian & Rhoda Julian (Shayla Julian & Norma George)

Yellowknife, North West Territories - January 23- 25, 2018

Day 1

January 23, 2018

Witnesses

Kathy Meyer, Dean Meyer & Candice Meyer (Angela Meyer) Lesa Semmler and Esther Semmler (Joyce Semmler) John Landry, Roxane Landry, Noeline Villebrun & Cindi-Rae Harris (Stella Cardinal)

Day 2

January 24, 2018

Witnesses

Jaclyn (Jayda) Andre (Joni Andre-Itsi) Geraldine Sharpe (Grandmother) James Norman Jenka (Helene Louisa Ratfat (nee Leyden) & Marina Ratfat) Sandra Faye Lockhart

Day 2

January 24, 2018

Witnesses

Ruby Firth & Irene Firth (Linda Firth) Angie Sabourin, Grace Sabourin & Violet Sabourin (Roberta Lynn Sabourin)

Day 3

January 25, 2018

Witnesses

Freda Cardinal (Stella Regina Cardinal) Cindy Allen (Marie-Adele Doctor) Gail Cyr

Moncton, New Brunswick - February 13-14, 2018

Day 1

February 13, 2018

Witnesses

Knowledge-keeper Panel: Elder Miigam'agan, Elder Imelda Perley Opolahsomuwehs and Dr. Judy Clark Elder Miigam'agan, Elder Imelda Perley Opolahsomuwehs and Dr. Judy Clark (Mary Jane Jadis and Donna Joe)

Day 1

February 13, 2018

Witnesses

Pamela and Fred Fillier (Hilary Bonnell)

Day 2

February 14, 2018

Witnesses

Barbara Bernard, Kindra Bernard and Deanna Beaton (Mary Francis Paul nee Bernard)

Day 2

February 14, 2018

Witnesses

Youth Panel: Allan Sabattis-Atwin, Leona Simon, Madison Donovan and Chelsea Jadis

Rankin Inlet, Nunavut - February 20-22, 2018

Day 1

February 20, 2018

Witnesses

Laura Mackenzie (Betsy Kalaserk) Nikki Komaksiutiksak (Jessica Michaels)

Day 1

February 20, 2018

Witnesses

Micah Arreak and Jeannie Arreak-Qullualik, (Ningiuq Tungaaluk, Deborah Evaluarjuk, Reepa Arreak, Vivian Sula Enuaraq, Alexandra Degrasse and Aliyah Degrasse)

Day 2

February 21, 2018

Witnesses

Sophie Nashook (Della Ootoova)

Day 2

February 21, 2018

Witnesses

Emilia Angalik and Arsene Angalik (Edith Angalik)

Day 2

February 21, 2018

Witnesses

Susan Enuaraq and Killaq Enuaraq-Strauss (Sula Enuaraq, Alexandra Degrasse and Aliyah Degrasse)

Day 3

February 22, 2018

Witnesses

Janet Brewster, Danielle Cormier, David Ritchie and Jayko Lyall (Sylvia Lyall) Susan Aglukark

Day 3

February 22, 2018

Witnesses

Martha Ammaq Uttak and Bernadette Katorka (Tracy Uttak)

Happy Valley Goose Bay, NL - March 7-8, 2018

Day 1

March 7, 2018

Witnesses

Kim Campbell-McLean

Day 1

March 7, 2018

Witnesses

Gordon Obed and Silpa Obed (Katie Obed)

Day 1

March 7, 2018

Witnesses

Dionne Ward-Young (Ann Maria Lucas)

Day 1

March 7, 2018

Witnesses

Charlotte Wolfrey (Deidre Marie Michelin)

Day 2

March 8, 2018

Witnesses

Amena Evans Harlick (Mary Evans Harlick)

Day 2

March 8, 2018

Witnesses

Sylvia Murphy

Day 2

March 8, 2018

Witnesses

Harriet (Rutie) Lampe and Johannes Lampe (Kimberley Jararuse)

Day 2

March 8, 2018

Witnesses

Benigna Anderson Ittulak (Henrietta Millek)

Montreal, Quebec - March 12- 16, 2018

Day 1

March 12, 2018

Witnesses

Cheryl McDonald (Carleen Marie McDonald)

Day 1

March 12, 2018

Witnesses

Mary-Annie Blackned, Silas Blackned, Kirby Blackned and Bessie Cheezo Blackned (Rose-Ann Blackned)

Day 2

March 13, 2018

Witnesses

Françoise Ruperthouse (Emily Germaine Ruperthouse)

Day 2

March 13, 2018

Witnesses

Denise Pictou-Maloney (Annie Mae Pictou Aquash)

Day 2

March 13, 2018

Witnesses

Jacqueline Flammand Ottawa, Manon Ottawa, Lucie Quitish, Marie-Louise Awawish, Jeannie Chachai, Marie-Jeanne Boivin, Florence Dubé, Annette Dubé, Delima Flammand, Carol Dubé, (Baby Maxime, Baby Pierrette, Baby Alice, Baby Boivin, Baby Estelle-Simone Boivin)

Day 3

March 14, 2018

Witnesses

Sarah Nowrakudluk, Lizzie Calvin, Jeannie Calvin and Olivier Gianolla (Alacie Nowrakudluk)

Day 3

March 14, 2018

Witnesses

Sarah Birmingham and Barbara Sevigny (Mary Ann Birmingham)

Day 3

March 14, 2018

Witnesses

Inuit Panel: Reepa Evic-Carleton, Karen Baker-Anderson, Annie Arnatuk, Mary Thomassie, Lizzie Aloupa and Rebecca Jones

Day 4

March 15, 2018

Witnesses

Adrienne Anichinapéo et Catherine Anichinapéo

Day 4

March 15, 2018

Witnesses

Nathalie Hervieux (Eliane Hervieux-Kistabish)

Day 4

March 15, 2018

Witnesses

Érica Bégin, Daniel Petiquay, Jean-Marc Quitish, Antoinette Flammand, Francine Flammand, Francine Dubé, Lucie Dubé, Angèle Petiquay, Desneiges Petiquay (Marie-Paul Petiquay, Thérèse Flammand et Julie-Anna Quitish)

Day 4

March 15, 2018

Witnesses

Maurice Kistabish and Beatrice Reuben Trapper (Kathleen Kistabish Reuben)

Day 5

March 16, 2018

Witnesses

Anthony Gouveia, Angela Gouveia and Theresa “Tess” Lalonde (Jacqueline Lalonde)

Thompson, Manitoba - March 20-21, 2018

Day 1

March 20, 2018

Witnesses

Hilda Anderson Pyrz, Dennis Anderson, Keith Anderson, Carol Wood, Lianna Anderson, Melvin Anderson, Minnie Anderson, Arla Tait (Dawn Anderson)

Day 1

March 20, 2018

Witnesses

Lillian Cook

Day 1

March 20, 2018

Witnesses

Rita Thomas and Mark Thomas (Marina Spence)

Day 2

March 21, 2018

Witnesses

Fred Stevens (Connie Stevens)

Day 2

March 21, 2018

Witnesses

Janet Lowther and Helen Bignell (Amanda Sofia Bartlett)

Day 2

March 21, 2018

Witnesses

Christine Merasty and Susan Clipping (Clara Dantouze)

Vancouver, British Columbia - April 4- 8, 2018

Day 1

April 4, 2018

Witnesses

Jamie Lee Hamilton

Day 1

April 4, 2018

Witnesses

Catherine Mills (Mary Anne "Marion" Mills, nee Phillips)

Day 1

April 4, 2018

Witnesses

Anni Phillips and Kim Russell (Stella Ballantyne)

Day 1

April 4, 2018

Witnesses

Cynthia Cardinal and Bonnie Fowler (Georgina Faith Papin)

Day 1

April 4, 2018

Witnesses

Moses Martin, Carla Moss & Lillian Howard (Lisa Marie Young)

Day 1

April 4, 2018

Witnesses

Lori Davis (Carol Ruby Davis)

Day 1

April 4, 2018

Witnesses

Joni Michele Guerin

Day 1

April 4, 2018

Witnesses

Roxana Wilson, Jacquita White and Samantha Pelkey (Adriane Wadhams)

Day 1

April 4, 2018

Witnesses

Minnie Kenoras, Johanne Buffalo and Chief Judy Wilson (Julia Kenoras)

Day 1

April 4, 2018

Witnesses

Juanita Desjarlais

Day 1

April 4, 2018

Witnesses

Verna Wallace and Mary Ann Wallace (Selina Violet Wallace)

Day 2

April 5, 2018

Witnesses

Lisa Big John and Lisa Jacquiline Robinson (Mona Wilson)

Day 2

April 5, 2018

Witnesses

Heiltsuk Women Community Perspective Panel: Chief Marilyn Slett, Joann Green, Leona Humchitt and Mavis Windsor

Day 2

April 5, 2018

Witnesses

Myrna Abraham (Sharon Nora Jane Abraham)

Day 2

April 5, 2018

Witnesses

Robin Rain (Isabella Rose Rain-Ayala)

Day 2

April 5, 2018

Witnesses

Dorothy Pootlass and Archie Pootlass (Mary Joseph)

Day 2

April 5, 2018

Witnesses

Karen Cook and Rande Cook (Patricia Wadhams and Rosalind Wadhams)

Day 3

April 6, 2018

Witnesses

Trudy Rose Mary Smith (Pauline Eliza Irma Johnson)

Day 3

April 6, 2018

Witnesses

Youth Panel: Cheylene Moon, Shae-Lynn Noskye, Fialka Jack and Erin Pavan

Day 3

April 6, 2018

Witnesses

Evelyn Youngchief (Georgina Papin)

Day 3

April 6, 2018

Witnesses

Mona Shaw, Anthony Shaw and Danielle Shaw (Michelle Caroline Shaw)

Day 3

April 6, 2018

Witnesses

Elizabeth Myria Wilson (Tracey Clifton)

Day 3

April 6, 2018

Witnesses

Nicole Danjai Bresser

Day 3

April 6, 2018

Witnesses

Gladys Radek, Lorna Brown and Stephanie Radek (Tamara Chipman)

Day 3

April 6, 2018

Witnesses

Halie Bruce (Elisabeth Hill)

Day 4

April 7, 2018

Witnesses

Patrick Smith and Althea Wilson (Laura Smith)

Day 4

April 7, 2018

Witnesses

Jason Pierre, Delilah Pierre, Gertrude Pierre, Benedict Pierre, Trevor Joe and Melodie Casella (Cheryl Ann Joe and Linda Eleanor Joe)

Day 4

April 7, 2018

Witnesses

2SLGBTQ+ Panel: Jamie Lee Hamilton, Mark Handley and Viola Thomas

Day 4

April 7, 2018

Witnesses

Angela Lavallee (Zaylyn Lavallee)

Day 4

April 7, 2018

Witnesses

Candice Coral Stevenson (Roxanne Fleming)

Day 4

April 7, 2018

Witnesses

Maggy (Margaret) Gisle

Day 4

April 7, 2018

Witnesses

Seth Leforte and Linda Leforte (Melissa Nicholson)

Day 4

April 7, 2018

Witnesses

Nancy Weinhert

Day 4

April 7, 2018

Witnesses

Marge Humchitt (Cheryl Roberta Humchitt)

Day 5

April 8, 2018

Witnesses

Halie Bruce (Elisabeth Hill)

Day 5

April 8, 2018

Witnesses

Leonard Guno, Millie Percival, Floyd Percival, Cora Morven and Claude Morven (Rebecca Louisa Guno)

Day 5

April 8, 2018

Witnesses

Shelley Oppenheim Lacerte, Victor Lacerte, Ashley Stump, Vicki Lacerte and Kelli Lacerte (Cherish Oppenheim)

Day 5

April 8, 2018

Witnesses

Shelley Joseph and Robert Chamberlain (Elizabeth Marie Lagis and Janet Henry)

Day 5

April 8, 2018

Witnesses

Gul Kitt Jaad / Bernie Williams Poitras (Katherine Rose Williams, Noreen Joyce William and Sharlene MacAdams)

Day 5

April 8, 2018

Witnesses

Audrey Siegl (Mother)

Day 5

April 8, 2018

Witnesses

Laureen "Blu" Waters and Dawn Gaudio (Viola G. Melvin)

Day 5

April 8, 2018

Witnesses

Grace Tait

Part II and Part III: Knowledge Keeper, Expert and Institutional Hearings

Indigenous Law and Decolonizing Perspective - Winnipeg, MB - August 22-24, 2017

Day 1

August 22, 2017

Witnesses

Professors Val Napoleon and Hadley Friedman Professor Tuma Young

Day 2

August 23, 2017

Witnesses

Professors Val Napoleon and Hadley Friedman Minnawaanigogiizhigok Dawnis Kennedy Elder Kunuk Muckpulook & Sandra Omik

Day 3

August 24, 2017

Witnesses

Professor Karen Drake

Human Rights Framework - Quebec City, QC - May 14-17, 2018

Day 2

May 15, 2018

Witnesses

Timothy Argetsinger and Tracy Denniston Fay Blaney Professor Naiomi Metallic

Day 4

May 17, 2018

Witnesses

Professor Brenda Gunn Corey O'Soup Professor Jean Leclair Professor Dalee Sambo Dorough

Government Services - Calgary, AB - May 28-June 1, 2018

Day 2

May 29, 2018

Witnesses

John Phelps Leanne Gardiner Naiomi Giff-McKinnon Betty Ann Pottruff

Day 5

June 1, 2018

Witnesses

Nakuset Josie Nepinak Sandra Montour

Racism - Toronto, ON - June 11-13, 2018

Police Policies and Practices - Regina, SK - June 25-29, 2018

Day 2

June 26, 2018

Witnesses

Commissioner Brenda Lucki Daniel Bellegarde Jean-Pierre Larose Richard Coleman

Day 3

June 27, 2018

Witnesses

Yvonne Niego Retired Chief Clive Weighill Jean Vicaire Detective Constable Alana Morrison Sergeant Dee Stewart

Day 4

June 28, 2018

Witnesses

Yvonne Niego Retired Chief Clive Weighill Jean Vicaire Detective Constable Alana Morrison Sergeant Dee Stewart Deputy Commissioner Brenda Butterworth-Carr Captaine Paul Charbonneau Chief Superintendent Mark Pritchard

Day

June 29, 2018

Witnesses

Deputy Commissioner Brenda Butterworth-Carr Captaine Paul Charbonneau Chief Superintendent Mark Pritchard

Colonial Violence - Iqaluit, NU - September 10-13, 2018

Day 1

September 10, 2018

Witnesses

Elisapi Aningmiuq Inukshuk Aksalnik Hagar Idlout-Sudlovenick

Day 2

September 11, 2018

Witnesses

Elisapi Aningmiuq Inukshuk Aksalnik Hagar Idlout-Sudlovenick Dr. Janet Smylie

Day 4

September 13, 2018

Witnesses

Jasmine Redfern TJ Lightfoot Professor Jeffrey McNeil-Seymour

Criminal Justice System - Quebec, QC - September 17-21, 2018

Day 5

September 21, 2018

Witnesses

Ellen Gabriel

Family and Child Welfare - Winnipeg, MB - October 1-5, 2018

Day 2

October 2, 2018

Witnesses

Cora Morgan Sarah Clark Dr. Amy Bombay

Sexual Exploitation - St-John’s, NL - October 15-18, 2018